Είστε εδώ

F1

Γκραν Πρι Βελγίου: Έσπασαν το ρόδι Λεκλέρκ και Ferrari

του Σωτήριου Χάλλα

Το Γκραν Πρι Βελγίου έγινε στη σκιά του θανάτου του Anthoine Hubert στην F2 το Σάββατο. Μπορεί το κλίμα να ήταν βαρύ λόγω του τραγικού συμβάντος, όμως στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι είδαμε ένα Γκραν Πρι το οποίο ήταν γεμάτο δράση και μάχες, ακόμα και για την πρώτη θέση.

Στην εκκίνηση οι πρωτοπόροι έφυγαν καλά με τον Χάμιλτον νε περνάει τον Φέτελ όμως στην ευθεία Kemmel ο Γερμανός κατάφερε να ανακτήσει τη θέση του. Ωστόσο, η πραγματική δράση ήταν πιο πίσω αφού ο Φερστάπεν έκανε κακή εκκίνηση με αποτέλεσμα να χάσει πολλές θέσεις. Την ώρα που ο Ολλανδός έστριβε την πρώτη στροφή οι τροχοί είχαν επαφή με εκείνους του Ραϊκόνεν με αποτέλεσμα το μονοθέσιο του Φινλανδού να βρεθεί για λίγο στον αέρα.

Μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Νόρις που βρέθηκε στην πέμπτη θέση και μεγάλος χαμένος ο Φερστάπεν αφού από την επαφή είχε “τραυματιστεί” η ανάρτησή του η οποία λίγα μέτρα μετά κατέρρευσε στην άνοδο της Raidillon.

Στα απόνερα των γεγονότων, επηρεάστηκε και ο Σάινθ ο οποίος λίγους γύρους μετά εγκατέλειψε. Λόγω των παραπάνω επιβλήθηκε καθεστώς αυτοκινήτου ασφαλείας το οποίο παρέμεινε μέχρι και τον τέταρτο γύρο.

Στην επανεκκίνηση ο Λεκλέρκ έφυγε με άνεση μπροστά ενώ ο Φέτελ στην αρχή έδιξε να δυσκολεύεται λίγο να ξεκολλήσει από τον Χάμιλτον όμως σταδιακά η διαφορά μεταξύ τους άνοιξε.

Στον 19ο γύρο είχαμε μία πολύ συγκινητική στιγμή. Οι θεατές σηκώθηκαν από τις θέσεις τους και χειροκροτούσαν καθ’ όλη τη διάρκεια του γύρου, προκειμένου να τιμήσουν τον εκλιπόντα Anthoine Hubert, ο οποίος σκοτώθηκε το Σάββατο σε αγώνα για την F2 στην ίδια πίστα. Οι διοργανωτές επέλεξαν τον συγκεκριμένο γύρο επειδή ο Hubert αγωνιζόταν με τον αριθμό 19.

Μπορεί μεταξύ Φέτελ και Χάμιλτον να μην άλλαξε κάτι όμως όταν ξεκίνησαν οι αλλαγές ελαστικών ο Γερμανός κατάφερε να βρεθεί μπροστά από τον Μονεγάσκο, ο οποίος είχε μπει πρώτος για το δικό του pit stop. Ωστόσο, ο νεαρός της Ferrari σταδιακά μείωσε τη διαφορά και ενώ περιμέναμε μάχη μεταξύ τους, στον 26ο γύρο ο Φέτελ δέχτηκε εντολή να αφήσει τον Λεκλέρκ να περάσει, κάτι το οποίο έγινε στην αρχή του 27ου γύρου.

Στη συνέχεια ο Φέτελ ανέφερε στο team radio ότι αντιμετώπιζε πρόβλημα με τα ελαστικά του και αυτό άρχισε να φαίνεται στους χρόνους που έκανε. Έτσι, ο Χάμιλτον σταδιακά πλησίαζε και στον 32ο γύρο τον προσπέρασε στο τέλος της ευθείας Kemmel.

Το πρόβλημα του Φέτελ ήταν τόσο έντονο που λίγο μετά τον πλησίασε και ο Μπότας. Βλέποντας ότι παραμένοντας στην πίστα μόνο χειρότερα γίνονταν τα πράγματα, η Ferrari τον κάλεσε στα pits στο τέλος του 33ου γύρου, την ώρα που ήταν έτοιμος να δεχτεί προσπέραση από τον Μπότας.

Πιο πίσω, στους τελευταίους δέκα γύρους είχε δημιουργηθεί ένα “τρενάκι” με τους Ρικιάρντο, Γκασλί, Τζιοβινάτσι και Γκροζάν, με τον Ιταλό να περνάει τον Γάλλο της Toro Rosoo στον 38ο γύρο. Ο οδηγός της Renault είχε αρκετά φθαρμένα ελαστικά, όμως κατάφερνε να παίξει καλή άμυνα και να μη χάσει τη θέση του, μέχρι τον 39ο γύρο. Τότε κατάφερε να τον προσπεράσει ο οδηγός της Alfa Romeo, ενώ ένα γύρο μετά το ίδιο έκανε και ο Γκασλί.

Ο Γάλλος της Renault συνέχισε να χάνει έδαφος, με αποτέλεσμα λίγο μετά να βρεθεί πίσω και από τους Χούλκενμπεργκ και Στρολ.

Στην κορυφή ο Χάμιλτον μείωνε με ταχύ ρυθμό τη διαφορά του από τον Λεκλέρκ και στον γύρο 42 η διαφορά τους ήταν στα δύο δευτερόλεπτα. Μπαίνοντας στον τελευταίο γύρο η διαφορά ήταν στο ενάμιση δευτερόλεπτο, με το γυρολόγιο του Βρετανού να είναι καλύτερο από του Μονεγάσκου, όμως η προσπέραση τελικά δεν ήρθε.

Μπορεί ο Λεκλέρκ τελικά να κράτησε τη θέση του, όμως πιο πίσω ο Τζιοβινάτσι ήταν ο άτυχος της ημέρας αφού έχασε τον έλεγχο του μονοθεσίου του στη στροφή Pouhon και συγκρούστηκε με τις “μπαριέρες”. Άτυχος στάθηκε και ο Νόρις ο οποίος εγκατέλειψε, ακριβώς τη στιγμή που πέρασε τη γραμμή εκκίνησης – τερματισμού για να ξεκινήσει τον τελευταίο γύρο του και ενώ βρισκόταν στην πέμπτη θέση. Τελικά ο Βρετανός πήρε την ενδέκατη θέση και έχασε τους 10 βαθμούς.

Η νίκη του Λεκλέρκ ήταν η πρώτη της καριέρας του και ήρθε μετά από την ατυχία του Μπαχρέιν, όπου την έχασε λόγω μηχανικής βλάβης και την Αυστρία στην οποία τον προσπέρασε ο Φερστάπεν στον τελευταίο γύρο. Πρώτη νίκη και για τη Ferrari στο φετινό πρωτάθλημα, αφού η Scuderia δεν είχε καταφέρει μέχρι τώρα να φέρει κάποιον οδηγό της στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Τελικά ο Χάμιλτον τερμάτισε δεύτερος, με το τρίτο σκαλί του βάθρου να καταλαμβάνεται από τον Μπότας και τον Φέτελ να παίρνει τους 12 βαθμούς της τέταρτης θέσης.

Ο Άλμπον στον πρώτο του αγώνα με τη Red Bull κατάφερε να ανέβει μέχρι την πέμπτη θέση, με τη Racing Point να πετυχαίνει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα με την έκτη θέση του Πέρεθ. Η Toro Rosso πήρε τις θέσεις 7 και 9 με τους Κβίατ και Γκασλί, ενώ ο Χούλκενμπεργκ τερμάτισε όγδοος. Ο Στρολ συμπλήρωσε την καλή εμφάνιση της Racing Point με τη 10η θέση.

Χαρακτηριστικό του πένθους που υπήρχε ήταν ότι οι οδηγοί στο podium φορούσαν μαύρο περιβραχιόνιο ενώ δεν υπήρξε και το κλασικό “παιχνίδι” με τις σαμπάνιες μετά την απόδοση των επάθλων.

Ο επόμενος αγώνας είναι το τριήμερο 6 – 8 Σεπτεμβρίου στο ναό της ταχύτητας, την πίστα της Monza.